اقتصادی

بازار بورس

wp:heading {\”customTextColor\”:\”#a30045\”} –>

بازار بورس در دنیا

بورس چیست؟

بازار سرمایه (بازار بورس) یکی از راه های پیشرفت وضعیت اقتصادی ابرقدرت های جهان می باشد.

از کمپانی های بزرگ دنیا مثل اپل و گوگل تا بخشی از سهام باشگاه های ورزشی مثل بایرن مونیخ و منچستریونایتد در دنیا درحال معامله هستند.

بازار بورس تهران و ایران

در کشور ایران هم بازار سرمایه(بازار بورس) پس از دوران رکودی که در اوایل دهه 90 وجود داشت و با توجه به استراتژی اقتصاد مقاومتی که مقامات بلندپایه کشور اتخاذ نمودند رو به پیشرفت است و در سالهای اخیر با پیشرفت چشمگیری روبرو بوده است .

به طوری که در یک سال اخیر اکثریت شرکت های فعال در بازار بورس سودهایی بیشتر از 100% را نصیب سهامداران کردند که این درصد قابل توجه بسیار بیشتر از سودهای شاخه های دیگر بازار سرمایه (سکه و ارز و بانک) بوده است.

در بازار بورس تهران و ایران در مجموع حدود 600 شرکت در زمینه های مختلف درحال معامله شدن هستند و سهامداران باتوجه به تحلیل های مختلفی که برروی این شرکت ها دارند و با توجه به اهدافی که برای خودشان ترسیم میکنند بصورت کوتاه مدت(یکماهه) میان مدت(دو تا پنج ماه) و بلندمدت(پنج ماهه تا یکساله) بر روی شرکت های مختلف سرمایه گذاری میکنند.

چگونه سهام های خوب بازار بورس را شناسایی کنم؟

برای شناخت سهم های مختلف و سودی که از طرف شرکت به سهامداران میرسد از 3 طریق میتوان آنها را تحلیل کرد :

1: تابلو خوانی و روانشناسی بازار: شرکت های بورسی در ایران روزانه تا 5% نوسان قیمت دارند.یعنی در هرروز تا 5% می توانند گران تر و یا ارزان تر بشوند و این قیمت هرلحظه از ساعات بازار تغییر میکند. سهامداران باید قیمت های سهم را بصورت لحظه ای دنبال کنند تا در بهترین نقطه ی ممکن آن را بخرند و در بهترین نقطه با توجه به سود یا ضرری که از آن سهم نصیبشان شده دست به فروش آن بزنند.

\"بورس\"

2 : تحلیل تکنیکال : استفاده از رفتار های گذشته شرکت برای پیش بینی آینده شرکت.

در تحلیل تکنیکال شخص سهامدار باید با توجه به نمودارهای شرکت و روندی که شرکت در شرایط مشابه ماه های قبل داشته الگوهای خاصی را پیدا کند و از آنها برای حدس زدن قیمت های شرکت در ماه های بعد استفاده کند.

3 : تحلیل بنیادی : هر شرکتی در بازار بورس موظف است در سال چندین گزارش راجب عملکرد شرکت و میزان درامد و فروشی که داشته به سهامداران ارائه دهد و این گزارشات همگی در سایت کدال (لینک به سایت) ثبت می شوند .

سهامداران نیز بهتر است قبل از خرید سهم گزارشات آن شرکت را بادقت بررسی کنند تا از روند سودسازی شرکت باخبر شوند و از تولیدات و برنامه های آینده شرکت اطلاعات کافی را داشته باشند.

برگرفته از صحبت های مهندس صدیقی سرمایه گذار وسهام داران بازار بورس.

این مطلب در سایت راه کار ادامه دارد…

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام به بزرگی خودتون ببخشید
   سایت هنوز در دست احداث هست
   انشاءالله درست میشود
   ممنون از پیغامتون
   شما روی خود کلمه بازار بورس کلیک کنید به صفحه این مقاله میرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا