اقتصادیپیشنهاد مدیر

آنچه که در بازار بورس باید میشد ولی نشد!

بورس قبل و بعد از کرونا

تحلیل پالایش

در اوایل دوران سربرآوردن ویروس عجیب کرونا، مردم با مشکلات  اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کردند که بازار تازه و پربازده بورس و اوراق بهادار توجه جامعه ایران را به خود جلب کرد و باعث صف های طولانی در جلوی دفاتر کارگزاری ها و شلوغ شدن سامانه سجام و همچنین رجوع مردم به سایت های بورسی مانند رهاورد و سهام یاب برای دیدن صفحاتی همچون تحلیل شستا و تحلیل پالایش و دیگر نمادهای بازار بورس بود.

نوبت مسئولان شده به سراغ بورس بیایند…!

و اما ماجرا از این قرار بود که مسئولان کشور به نوبت و یکی پس از دیگری برای سرمایه گذاری در بازار بورس مردم را ترغیب می‌کرد و از جانب دیگر خبر می رسید که هر روز بر سرمایه افرادی که در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند افزوده می شود و همه این موارد دست به دست هم داد تا موج بی سابقه با حضور  مردم بازار بورس و سرمایه گذاری اوراق بهادار رقم بخورد. و افراد زیاد به دنبال تحلیل هایی بودند که بیشترین سود را بتوانند با آن بدست بیاورند.

اوج دوران خوش بورس

تحلیل پالایش در بورس

اما دوران خوش بورس و سود های کلان مردم و سبز پوش بودن پرتفوی تابلوی بازار بورس  زیاد طول نکشید و با رسیدن شاخص بورس به مرز دو میلیون تومان ، این ماه عسل به پایان رسید . ایسنا در گزارشی هم به این موضوع پرداخت  که صندوق‌های سرمایه گذاری دولت آینده خوب و درخشانی دارند ولی مانند سهام های دیگری که در بازار است سرابی بیش نبود و متاسفانه کار به جایی رسید  صندوق هایی که قرار بود آرمان عدالت را تحقق بخشند و عدالت را بین مردم برقرار کنند و سود خوبی به مردم برسانند به سرعت در سرازیری ضرر قرار گرفتند تا جایی که خریداران سهام این صندوق ها در لیست مالباختگان بازار سرمایه قرار گرفتند و دولت دنبال طرحی بود برای اینکه چگونه ضرر آنها جبران شود در روزهای خوب بازار بورس در سال ۱۳۹۹ دولت وعده داد که سه صندوق را در قالب به بازار عرضه کند البته صندوق دولتی و قرار بر این شد که صندوق نخست تصات بانکی و بیمه‌ای باشد صندوق دوم این روش دولت در برخی بانک ها پالایشگاه ها بیمه ها و شرکت های خودرویی و همچنین به بازار عرضه  عرضه می کند و از این طریق سهام خود را وارد بازار کرده به مردم واگذار کند  صندوقهای دولتی با تخفیف خوبی به مردم واگذار شد و هر فرد ایرانی دارای کد ملی می توانست سهام این صندوق ها را خریداری کنند.در این زمان بازار تحلیل نمادهای مختلف بورس داغ داغ بود از جمله تحلیل پالایش .

کی میشود به اصلاح بازار برسیم؟!

البته در بازار گفته می شد که بازار در حال اصلاح است و این ریزش ها امری عادی است و باز دوران خوب برمی گردد ولی آنچه که اصلاح گفته میشد ، به سقوط کشیده شد و شاخص به سرعت ریزش کرد و به نزدیک یک میلیون تومان رسید. ولذا افرادی که به امید سود کلان وارد این بازار شده بودند و با ریزش بازار سرمایه شان را از دست داده بودند اعتراضات شان شروع شد  و خواستار کمک و و حمایت مسئولان شدند و در این برهه از زمان وعده های حمایتی مسئولان شروع شد حتی بارها سخن از مصوبات و قوانین حمایتی از بازار سرمایه مطرح شد ، اما به نظر می آید بخش مهم یا به عبارتی تمام این وعده ای حمایتی مسئولان از سرمایه داران خرد تا به امروز به فراموشی سپرده شده است.

دولت دوازدهم رفت اما خبری از بازگشت ضرر ها نشد و حالا چشم امید به دولت جدید و رئیس جمهور می باشد که اولین بازدید انتخاباتی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار اختصاص داد.

بسته ده گانه خروج از بحران بورس

تحلیل پالایش

محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در روز 1400/2/7 در طی نشستی که در مورد سازمان بورس انجام شد ، یک بسته ده گانه که برای خروج از بحران با اشاره به بند هفتم آن گفت : کسانی که واحدهای سرمایه گذاری صندوق پالایش یکم دولتی را خریداری نموده اند دچار زیان شده اند، یا از واحد های خود سرمایه گذاری همین صندوق پالایشی یا واحد های صندوق بعدی به عنوان سهام جایزه به اندازه مقدار زیان آن ها به سهامداران داده شود. که مساله در راستای تقویت شدن اعتماد سرمایه گذاران به دولت بوده است که در جلسه هیات دولت مورد موافقت قرار گرفت که تحلیل پالایش را دستخوش تغییر کرد.

ولی اکنون حدود چهار ماه گذشته ولی همچنان خبری از این سهام جایزه نیست که باعث شد همه تحلیل ها از جمله تحلیل پالایش چشم انداز خوبی را نشان ندهند. زیرا که با توجه به قیمت مندرج بر روی تابلو،  پالایش یکم حدود سی درصد ضرر برای سهامداران این نماد نشان می دهد .  بنا بر تحلیل پالایش ،گفته میشود قرار است دستور اجرایی شدن سهام جایزه پالایش یکم به زودی ابلاغ شود ولذا سهامداران باید منتظر باشد یا به اندازه زیانی که متحمل شده اند از واحد های خود صندوق به ایشان تعلق بگیرد یا اگر دولت تصمیم پذیره نویسی صندوق سومی را شروع کند برای جبران ضرر و زیان خود بخشی از واحدهای  صندوق بعدی را به عنوان سهم جایزه در یافت کنند.

در فانتیکال، این صندوق را از منظر تحلیل پالایش یکم  از منظر تکنیکال و یا تحلیل بنیادی پالایش یکم و بر اساس آخرین صورتهای مالی آن  مورد برسی و تحلیل قرار میدهیم تا با تحلیل پالایش  بر میزان ارزش و ارزندگی آن وافق شده وبتوانیم بعد از تحلیل پالایش بهترین  تصمیم را برای فروش یا خرید یا نگهداری واحدهای این صندوق سرمایه گذاری اتخاذ نماییم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا