دسته‌بندی نشده

آتش جنگل های زاگرس

به گزارش جام جم آنلاین آتشی که در هفته‌های گذشته بر جان جنگل‌ های زاگرس افتاده، نگرانی‌ها از تکرار حوادث همانند در جنگل‌های شمال کشور را نیز دوچندان کرده است، چراکه در سال‌های پسین رطوبت جنگل‌ های هیرکانی نیز در پرتو دگرگونی ها اقلیمی کاهش پیدا کرده و بردباری وقوع آتش‌سوزی بالا رفته است.

اصولا طبق روال طبیعی سال‌های گذشته جنگل‌‎های شمال مملکت همواره در فصل پاییز به انگیزه خزان‌کردن درختان، مستعد بروز حوادث آتش‌ سوزی می‌شدند و پس هم وزش بادهای گرم مدیترانه‌ای کاهش مضاعف نم و برآیند اینکه بروز آتش‌ سوزی در جنگل‌ها را به به اتفاق داشت ولی الان چند سالی است که با تغییر شرایط آب‌وهوایی و تفریق میزان بارندگی‌ها در شمال کشور، ما در بهار و تابستان نیز گواه خشکی مناطق مختلفی از جنگل‌های هیرکانی هستیم.

 

همچنین ماهانه میلیون‌ها توریست بدون هیچ قاعده مشخصی پا به جنگل‌های شمال می‌گذارند و به شکل‌های متنوع باعث تخریب آن می‌شوند.

 

عمده این کسان نیز آگاهی خاصی نسبت به اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی ندارند و همین مساله جنگل‌های شمال را حتی در روزها بهار و تابستان نیز بستر مناسبی برای وقوع آتش‌سوزی‌های وسیع می‌کند.

 

در جنگل‌های ارسباران نیز میزان نم از جنگل‌های هیرکانی کشور کمتر است و به همین دلیل، شکیبیدن آتش‌سوزی در آن همواره بالاست فلذا با پروا به گرم شدن هوا و افزایش حضور بی‌ضابطه گردشگران در طبیعت، هیچ نقطه‌ای از جنگل‌های نوار شمالی یا زاگرس از آتش‌سوزی مصون نیست البته طبیعتا اقلیم زاگرس از نوار شمالی خشک‌تر است و گمان کردن وقوع حوادث آتش‌سوزی نیز در آن بالاتر است ولی نکته اینجاست که بخش‌های زیادی از جنگل‌های هیرکانی کوهستانی هستند و به علت دسترسی کمتر، اطفای حریق در آنها دشوارتر است.

 

همچنین چون جنگل‌های هیرکانی پیچیده‌تر است از عقیده بوم‌شناختی ارزشمندتر محسوب می‌شوند و در فهرست میراث طبیعی دانشمند ثبت شده‌اند، میزان زیان مالی برآمده از وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در این جنگل‌ها اغلب خواهد بود.

 

از سوی دیگر، تابستان در راه است و هرچه به گرم شدن هوا نزدیکتر می‌شویم، بردباری وقوع حادثه آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال نیز اغلب می‌شود اما در این فرصت محدود می‌توان با ارائه آموزش‌های کاربردی به ملت و به‌خصوص گردشگران از شایستن وقوع آتش‌سوزی‌های سهوی در جنگل‌های شمال کاست.

 

همچنین در همین فرصت اندک باید انسجام کاملی میانی دستگاه‌های گوناگون برای رویارویی با وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌ها شکل گیرد.

 

در همین راستا، باید سازمان جنگل‌ها با همکاری سایر دستگاه‌های مسؤول در منطقه، دیده‌بانی خویش را بر جنگل‌های شمال گسترده‌تر کند لغایت به این صورت وقوع یک آتش‌سوزی گسترده در این جنگل‌ها و اطلاع‌رسانی آن از جانب مردم، باعث غافل‌گیری مسؤولان نشود.

 

در همین راستا، برپایی پیوستگی کارساز با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌تواند نقش بسزایی در افزایش نا دولت برای مقابله با وقوع آتش‌ سوزی در جنگل‌ ها داشته باشد، چراکه اعضای این تشکل‌های مردمی می‌توانند به صورت داوطلبانه در زمینه دیده‌بانی جنگل‌ها و آگاه‌سازی گردشگران و جوامع محلی به سازمان جنگل‌ها کمک کنند و در موعد اطفای حریق نیز دوشادوش جنگلبانان پیمان گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا